Mutěnice

oficiální web vinařské obce

Hlavní menu

Vinaři a jejich sklepy

Drtivá většina z tisíce vinařů v obci jsou drobnými vinaři, hospodařícími na vinicích v průměrné velikosti 0,1-0,5 ha a produkující sudová vína. Několik vinařů se věnuje svým vinicím a sklepům na úrovní podnikání, zaměřují se na vína přívlastková, která lahvují.

Při své práci se držíme buďto tradičních postupů nebo zastáváme modernější přístup. Co máme, ale společného je láska k vínu a společná práce, která dává Mutěnicím typický ráz moravské vinařské obce.

Že je vinař od nepaměti celoročně spjatý s přírodou a odkázaný na její rozmary či přízeň, nám dokládají vinařské lidové pranostiky. Naši předkové si dění v přírodě pečlivě všímali, a tak nám zanechali postřehy a rady, které se týkají snad každého dne v roce. Třeba 1. září nám říká, že „Na Jiljího první víno“, nebo jedna pranostika přímo poetická „Večerní rosy v máji hodně sena i vína dají“.

Součástí vinařova roku bylo i uctívání vinařských patronů. Snad v žádném vinném sklepě ani dnes nechybí soška nebo řezba svatého Urbana, Vavřince či Vincence. Proto se spousta pranostik týká právě dnů, kdy mají tito světci svátek. Tak například k 10. srpnu se mezi vinaři traduje: „Když o svatém Vavřinci slunce svítí, budem dobré vino míti.“

© 2018 obec Mutěnice. Kontakt na administrátora webu: admin@mutenice.cz.