FOTBALOVÝ KLUB MUTĚNICE

F K

M U T Ě N I C E

1926 – 2023

97 let kopané

fk-mutenice.png (1.93 MB)

Fotbal v Mutěnicích se hraje od roku 1926. V roce 2026 nás čekají oslavy 100 let organizované kopané v Mutěnicích. Dříve jsme se chlubili, že největších úspěchů bylo dosaženo ve třech obdobích, ale postup A-mužstva z I.A třídy přes krajský přebor až znovu po 13 letech do divize v sezóně 2013/2014, je určitě možno považovat za další historicky nejúspěšnější období. Navíc jej tehdy vybojovalo mužstvo složené z převážné většiny z vlastních odchovanců klubu. V divizi jsme vydrželi sice jenom rok, ale poté jsme se zařadili trvale mezi nejlepší mužstva krajského přeboru a krajský přebor hrajeme dodnes! V letech 1944–48 hrálo mužstvo dospělých na čelních místech tehdejšího župního přeboru, v roce 1969 nezdařený postup z I. A třídy a za třetí úspěch se pokládá vítězné tažení „áčka“ z I.B třídy až do MSFL. Nejdříve jsme postoupili do divize v ročníku 2000/2001. Zde jsme se zařadili mezi nejúspěšnější celky. Postupně jsme obsadili 3., 4., 2. a znovu 3. místo. V ročníku 2005/2006 jsme pětileté působení v divizi zakončili suverénním vítězstvím v soutěži a dalším historickým postupem do MSFL. V premiérovém ročníku MSFL jsme se vůbec neztratili a vybojovali jsme krásné 2. místo a o rok později 3. místo!

Po skončení ročníku 2009/2010, kdy se A-mužstvo zachránilo v MSFL, se výbor FK rozhodl zrušit B-mužstvo, hrající I. B třídu a A-mužstvo přihlásit do I. A třídy. Na rozdíl od MSFL od začátku tvoří základ mužstva vlastní odchovanci. Hned ve své první sezóně v I. A třídě dokázalo A-mužstvo I. A třídu vyhrát, výbor FK se ale rozhodl postup do KP odmítnout, další vítězství v soutěži o rok později ale již znamenalo postup do krajského přeboru. V sezóně 2011/2012 se A-mužstvo rovněž radovalo z historického vítězství v krajském poháru. V ročníku 2012/2013 se v krajském přeboru umístilo jako nováček na 3. místě a o rok později se po suverénní jízdě stalo vítězem krajského přeboru s jedenáctibodovým náskokem, když postup do divize si zajistilo již 5 kol před koncem! Navíc znovu po dvou letech vyhrálo i krajský pohár a třešinkou na dortu bylo vítězství v tzv. Superpoháru nad Ivankou pri Dunaji, což bylo utkání vítězů krajského poháru JMKFS a Bratislavského fotbalového svazu. Z divize ale bohužel hned ve své první sezóně sestoupilo. V krajském přeboru se ale znovu zařadilo mezi nejlepší celky, když se áčko umístilo vždy v horní polovině tabulky! Nejlepšího umístění dosáhlo v sezóně 2016/2017, když s Tišnovem bojovalo o vítězství v soutěži až do posledních kol, a nakonec z toho bylo výborné 2. místo. V sezóně 2018/2019 jsme po vedením nového trenéra Viktora Linharta z Hodonína, který po osmi letech na lavičce Mutěnic vystřídal Petra Zemánka, jsme znovu bojovali o postup do divize. Nakonec byl stejně jako ve finále krajského poháru úspěšnější Start Brno a my jsme nakonec skončili „až“ na místě třetím. Následovaly dvě „covidové“ sezón, které se nedohrály. To už bylo ale pod vedením trenéra Marcela Houšky, který se mužstva ujal v půli sezóny 2019/2020. Poslední změna na lavičce proběhla krátce po startu sezóny 2022/2023, kdy stal trenérem „áčka“ Libor Snopek z Dubňan.

Velkým úspěchem v mládežnické kategorii byl postup dorostu do krajského přeboru v sezóně 2008/2009, což znamenalo poprvé v historii klubu povinnost vytvořit dvě dorostenecká družstva. Dorost si vítězství, tentokrát ale bohužel již bez postupu, zopakoval v sezónách 2014/2015 a v i sezóně 2017/2018. O rok později z toho bylo krásné 2. místo. Vítězné Dubňany nám ale nabídly spojení s tím, že budeme hrát jako Dubňany/Mutěnice krajský přebor a znovu budeme mít mladší a starší dorost. Toho jsme, vědomi si vyšší kvality přeboru, využili a zařadili jsme se mezi přední celky KP dorostu. Z vítězství v krajské soutěži se radovali v sezóně 2015/2016 i starší žáci, kteří tak navázali na své předchůdce ze sezóny 2011/2012. Mladší žáci vyhráli svou soutěž ještě o dva roky dříve! Před sezónou 2019/2020 došlo i ke spojení mužstev žáků s Dubňany a Svatobořicemi – Mistřínem. Od té doby fungují tyto celky společně pod názvem Dubňany/Mutěnice, resp. Mutěnice/Dubňany.

Nejslavnějším odchovancem klubu je aktuálně hráč 1. FC Slovácko s několika starty za reprezentaci ČR Michal Trávník. Reprezentační dres fotbalové mládežnické reprezentace dále dříve oblékla Kateřina Špérová (1. FC Slovácko) a futsalové Sabina Pavková (FC Myjava).

Během historie prošel fotbalový oddíl různými změnami, hlavně co se týče názvů a sdružení s dalšími oddíly. Po sametové revoluci se fotbal osamostatnil a 20. 3. 1993 byl založen Fotbalový klub Mutěnice, který v současnosti řídí sedmičlenný výbor v čele s předsedou FK Petrem Blahou. Ten ve vedení klubu nahradil dlouholetého prezidenta a mecenáše klubu Miroslava Jagoše, jenž odstoupil ze své funkce na vlastní žádost v červnu r. 2011. Fotbalový klub je největší zájmovou organizací v Mutěnicích, která svými aktivitami poskytuje zábavu pro mnoho mutěnických občanů. V FK je bezpočet dobrovolníků, kteří se starají o více než 80 dětí a mládeže, které hrají tyto soutěže:

A-mužstvo – krajský přebor Jihomoravského kraje,

dorost – I. třída Jihomoravské kraje,

ml. + st. žáci – okresní přebor Hodonínska

ml. + st. přípravka – okresní přebor Hodonínska

fotbalová školička – bez pravidelných soutěží

Klubové barvy jsou zelená a žlutá, mužstva hrají své zápasy ve sportovním areálu „Pod Búdama“, kde jsou k dispozici dvě kryté tribuny pro 500 sedících diváků. Od roku 2006 má oddíl k dispozici i hřiště s umělou trávou 3. generace, která prošla v r. 2022 rozsáhlou rekonstrukcí a pyšní se zbrusu novým trávníkem. Chod klubu je zajištěn díky štědrosti řady sponzorů. Hlavním sponzorem klubu je obec Mutěnice.

  Prosím čekejte...