VINAŘSKÉ STEZKY

Vinařské stezky

Charakteristika trasy

Délka: 65 kilometrů. Cyklistická stezka procházející okolím vinařských obcí Mutěnice, Čejč, Čejkovice, Kyjov a vede mírně zvlněnou krajinou Kyjovské pahorkatiny.

Profil: Přehledná a rovinatá trasa, krátká stoupání vinicemi k místům dalekých výhledů

Povrchy: 90 % zpevněné polní cesty

Max. převýšení: 100 m

Sjízdnost: Trasa stezky je sjízdná po celý rok a za každého počasí

Značení: Obousměrné značky se stylizovaným sklepním žúdrem růžové barvy

Nástupní místa: Kyjov, Čejč, Mutěnice

Nádraží na trase: Kyjov, Čejč, Mutěnice

Charakteristika trasy
Zeleň sadů, remízků a vinic střídají velké žluté lány, řepky, slunečnic a obilí. Kultivovaná krajina a dobře sjízdné cesty nabízí cyklisticky atraktivní okruh, který si můžete spojkou vyznačenou mezi Hovorany a Jarohněvickým rybníkem upravit „na míru“. Prodloužená trasa má tvar ležaté a hodně členité osmičky, krácením pomocí spojky můžete volit jeden ze dvou menších okruhů. Větší část trasy vede po zpevněných polních cestách, výjimkou z nenáročného průběhu stezky je jen stoupání k trati Budovníky a několik krátkých úseků nad Šardicemi. Půvab Mutěnické vinařské stezky oceníte zvláště na podzim. Barevnost přírody se snoubí s barvami krojů při hodech, vinobraní a lidových slavnostech, sklepní uličky ožijí prací vinařů a vůní burčáku.

Vinařská oblast
Mutěnicko jako součást vinařské podoblasti Slovácko tvoří přechod mezi severními a jižními podoblastmi pěstování révy vinné na Moravě. Teplý a suchý kraj v údolí řeky Kyjovky přeje odrůdám Rulandské bílé a Rulandské šedé, Ryzlink rýnský, Tramín a Müller –Thurgau, v posledních letech se rozšířilo pěstování Chardonnay. Na menších plochách modrých odrůd převládá Modrý Portugal, Frankovka a Svatovařinecké. Výše položené vinice na jižních svazích zvlněného terénu, kde již není tolik patrný vliv teplého proudění, tady dávají plná vína se svěžím charakterem, jemnou kyselinou a výrazným odrůdovým aroma.

Další cyklotrasy:

http://www.cyklotrasy.cz

http://www.vyletnik.cz

http://www.cyklotrasy.info

  Prosím čekejte...